TENTE

TENTE ÇEŞİTLERİ

Mafsallı Tente

mafsallı tente
Mafsallı tente

Klasik Tente Modeli
Çevrenizde işyerleri ve bahçelerde en çok rastladığınız tente modelidir. Açılan kollar yani eklemler sayesinde bu isimle anılmaktadır.
Mafsallı sistem denilince aklınıza eklemli bir şey geliyor, ilk bakışta Bu kısmen doğru. Fakat bu eklem iki dirseğin dışa doğru açılması olarak algılanmalıdır.
Maksimum üç metre öne ve altı metre genişliğe açılım yapılabilir. Bu bizim tavsiyemizdir.

Mesafeler bir miktar daha artırılabilir. Fakat her artışın tentenin kumaşında potların olmasına ve sarkmalara neden olacağını unutmamak gerekir.

Körüklü Tente

Körüklü Tente
Körüklü Tente

Bom katmanlarıyla hazırlanır.

Genel olarak evlerde kullanılır. Birbirinden ayrı demir profillerin bir yelpaze gibi bir noktadan toplanmasıyla sanki bir körüklü akordiyon gibi gözükmesinden ötürü bu adı almıştır.

Ebatlarında oynamak mümkün olup isteğe göre ölçülendirilebilir.
Körüklü tenteler yapımı bakımından yani işçilik bakımından daha zor imal edilir.

Fakat diğer tente modellerine göre fiyat olarak daha uygundur, bu size kalitesiz malzemeden yapıldığını düşündürebilir fakat işçiliğin fazla olmasına rağmen diğer tente çeşitlerine oranla daha az malzeme kullanılmasından kaynaklı bir fiyat farkı oluşmaktadır.

Genellikle evlerin balkonlarında daha işlevsel olduğu için tercih edilen tente modelleridir çünkü mafsallı tentelere oranla balkonu yağmur ve güneşten daha fazla korur. Tente boyu ve ayak uzunluğu isteğe göre ayarlanabilmektedir bu da size manzaranız kapatmadan istediğiniz korunmayı elde etmeniz için olanak sağlar böylelikle evinizde daha uygun bir fiyata daha işlevsel bir tenteye sahip olabilirsiniz.

Körüklü tenteler mekanik aksamları sayesinde çok uzun ömürlüdürler.

Sabit Tente

Sabit Tente
Sabit Tente

Sabit tente adından da anlaşılacağı gibi kapı, pencere önü gibi yerlerin üzerine ve duvara monte edilerek kullanılır. Diğer tente türlerinden en büyük farkı hareket edecek bir mekanizmasının olmamasıdır.

Şayet dekoratif yani sabit bir tente yaptırmayı düşünüyorsanız, zevkli bir kişiliğe sahip olduğunuzu söylemekte yarar var. Tenteye yuvarlak hatlar vermek daha kolay olduğundan estetik görünümler için tercih edilebilir.

Ayrıca uygulandığı alanlara görsel olarak bir değer katmasının yanında uygulanma kolaylığı ve daha ekonomik olması da tercih nedenlerini artırabilir.

Çift Taraflı Tente

Çİft Açılır Tente
Çİft Açılır Tente

Çift taraflı tente oldukça kullanışlı bir ürün olmaktadır.

Tek taraflı tenteden daha fazla yeri kaplaması nedeniyle koruduğu alan genişliği bir o kadar fazla olmaktadır. Çift taraflı tenteler daha çok büyük işletmelerde ya da çok geniş bahçeli evlerde kullanılmaktadır.

Çift taraflı olduğundan dolayı büyük bir alanı kaplamaktadır. Çift taraflı tente sabit veya açılır kapanır olabilmektedir. Bu sayede istendiği zaman açılır ve istendiği zaman kapatılabilmektedir.


TENTE KULLANIM ALANLARI

Mafsallı tente, daha çok işyeri ve esnafça tercih edilmektedir. Cephesi olan yerlerde daha çok alan kapattığı için tercih edilir. Körüklü tente; daha çok kafelerde ve kapı üstü yerlerde tercih edilir. Çift açılır tente; diğer tente türlerine göre daha çok alan kapattığı için açık alanlarda, çay bahçelerinde, sahillerde kullanılır.

Hemen Ara
error: İçerik Korunmaktadır !!!